Each of the question below consists of a question and three statements number I, II and III given below it. You have to decide whether the data provided in the statement are sufficient to answer the question. What is selling price of Bed if Dealer sells at a profit of 15%? I. Dealer marks bed 60% above cost price and allow a discount of 25%. If no discount is offered then he would get Rs. 1920 more profit. II. Dealer marks bed 75% above cost price and after allowing two successive discount of 20% sold to Simmu, Simmu sold it to Jayesh for Rs. 6720 and claims of profit 25%. III. Dealer marks bed 75% above cost price and after allowing a discount of 25% sells it to customer. If he allows an addition discount of 20% he would get Rs 1260 less.
Each of the question below consists of a question and three statements number I, II and III given below it. You have to decide whether the data provided in the statement are sufficient to answer the question. What is selling price of Bed if Dealer sells at a profit of 15%? I. Dealer marks bed 60% above cost price and allow a discount of 25%. If no discount is offered then he would get Rs. 1920 more profit. II. Dealer marks bed 75% above cost price and after allowing two successive discount of 20% sold to Simmu, Simmu sold it to Jayesh for Rs. 6720 and claims of profit 25%. III. Dealer marks bed 75% above cost price and after allowing a discount of 25% sells it to customer. If he allows an addition discount of 20% he would get Rs 1260 less. Correct Answer Either I or II or III.
From I:
Let cost price of mobile be Rs. A
Then, marked price = Rs 1.6A
Selling price after 25% discount = 160 × 75/100 = 1.2A
Profit = 20%
If no discount is offered then marked price be selling price.
Then,
(1.6A – 1.2A) = 1920
0.4A = 1920
A = 1920/0.4 = 4800
Thus, required selling price for 15% profit = 4800 × 1.15 = 5520
Hence, statement I alone is sufficient.
From II:
We have:
Let cost price of bed be Q
Then, marked price = 1.75Q
Equivalent discount for 2 sufficient discount = 20 + 20 – (20 × 20)/100 = 36%
So, selling price = 64% of marked price
= 0.64 × 1.75 = 1.12Q
Selling price of dealer is same as cost price of simmu.
Then,
Selling price of simmu with 25% profit = 1.12Q × 125/100 = 6720
Q = 4800
Thus, required selling price from 15% profit = Rs 5520
Hence, statement II alone sufficient.
From III:
We have:
Let cost price of bed be R
Then, marked price = 1.75R
Selling price for discount of 25% = 1.75R × 75/100 = 1.3125R
For 2 successive discount of 25% and 20%;
Equivalent discount = 25 + 20 – (25 × 20)/100 = 40%
Selling price for discount of 40% = 1.75R × 60/100 = 1.05R
Then,
(1.3125R – 1.05R) = 1260
R = 4800
Thus, required selling price for 15% profit = Rs 5520
Hence, statement III alone sufficient.