A dealer bought a product and sold it to a shopkeeper, who further sold it to a customer, such that the dealer and the shopkeeper marked the price of the product 25% and 40% above the cost price respectively, and sold the product giving a discount of 10% and 25% respectively. If the dealer bought the product for Rs. 1680, at what price did the shopkeeper sold the product to the customer?
A dealer bought a product and sold it to a shopkeeper, who further sold it to a customer, such that the dealer and the shopkeeper marked the price of the product 25% and 40% above the cost price respectively, and sold the product giving a discount of 10% and 25% respectively. If the dealer bought the product for Rs. 1680, at what price did the shopkeeper sold the product to the customer? Correct Answer Rs. 1984.50
Short trick:
Required price = 1680 × 1.25 × 0.9 × 1.4 × 0.75 = Rs. 1984.5
Detailed solution:
Cost price of dealer = Rs. 1680
∵ Dealer marked the price of product 25% above the cost price & sold it at a discount of 10%,
⇒ Marked price of dealer = 1680 + 25% of 1680 = 1680 + 420 = Rs. 2100
⇒ Selling price of dealer = 2100 - 10% of 2100 = 2100 - 210 = Rs. 1890
Now,
Cost price of shopkeeper = Rs. 1890
∵ Shopkeeper marked the price of product 40% above the cost price & sold it at a discount of 25%,
⇒ Marked price of shopkeeper = 1890 + 40% of 1890 = 1890 + 756 = Rs. 2646
⇒ Selling price of shopkeeper = 2646 - 25% of 2646 = 2646 - 661.50 = Rs. 1984.50
∴ Shopkeeper sold the product to the customer for Rs. 1984.50