Ranganathan bought a 220 cc sports bike and a 4 seater sedan car during Diwali offer. After some time, he sold all of them at 30% profit. Bike is sold at 10% profit. Cost price of Bike is 1/10 of the cost of car. Marked price of a car is Rs. 4,50,000. If he bought bike at a discount of 20% on marked price and car at a discount of 10% on marked price then, what will be the ratio of marked price of bike to the selling price of the car?
Ranganathan bought a 220 cc sports bike and a 4 seater sedan car during Diwali offer. After some time, he sold all of them at 30% profit. Bike is sold at 10% profit. Cost price of Bike is 1/10 of the cost of car. Marked price of a car is Rs. 4,50,000. If he bought bike at a discount of 20% on marked price and car at a discount of 10% on marked price then, what will be the ratio of marked price of bike to the selling price of the car? Correct Answer 25 : 264
He bought the car at a discount of 10%
∴ Cost price of car = 90/100 × 4,50,000 = Rs. 4,05,000
∴ Cost price of Bike = 1/10 × 4,05,000 = Rs. 40,500
He bought the bike at a discount of 20%
∴ Marked price of bike × (80/100) = 40,500 = Rs. 50,625
Cost price of car and Bike = 4,05,000 + 40,500 = Rs. 4,45,500
Selling price of car and Bike = (130/100) × 4,45,500 = Rs. 5,79,150
Selling price of car = 5,79,150 – (110/100) × 40,500 = 5,79,150 – 44,550 = Rs. 5,34,600
Required Ratio = 50625/534600 = 25/264 ⇒ 25 : 264