In the following question, two statements are numbered as A and B. On solving these statements, we get quantities A and B respectively. Solve both quantities and choose the correct option. Quantity A: A shopkeeper marked the price of a product 25% above its cost price and sold it at a discount of 30%, thereby earning a loss of Rs. 360. At what discount percentage will he earn a profit of Rs. 360? Quantity B: A shopkeeper earns a profit of 10% by marking his goods at 25% above the cost price and allowing a standard discount on the marked price. Find the rate of discount.
In the following question, two statements are numbered as A and B. On solving these statements, we get quantities A and B respectively. Solve both quantities and choose the correct option. Quantity A: A shopkeeper marked the price of a product 25% above its cost price and sold it at a discount of 30%, thereby earning a loss of Rs. 360. At what discount percentage will he earn a profit of Rs. 360? Quantity B: A shopkeeper earns a profit of 10% by marking his goods at 25% above the cost price and allowing a standard discount on the marked price. Find the rate of discount. Correct Answer Quantity A < Quantity B
Quantity A:
Let the cost price of the product be Rs. x
Marked price of product = x + 25% of x = Rs. 1.25x
At a discount of 30%, loss = Rs. 360
Formula∶ Selling price = Cost price – loss
⇒ Selling price of product = Rs. (x – 360)
Formula∶ Marked price – Discount = Selling price
⇒ 1.25x – 30% of 1.25x = (x – 360)
⇒ 1.25x – 0.375x = x – 360
⇒ x – 0.875x = 360
⇒ x = 360/0.125 = Rs. 2880
⇒ Marked price = 1.25 × 2880 = Rs. 3600
Now, to earn a profit of Rs. 360,
Selling price = Cost price + profit = 2880 + 360 = Rs. 3240
⇒ Discount price = 3600 – 3240 = Rs. 360
∴ Required discount percentage = (360/3600) × 100 = 10%
Quantity B:Let the cost price of goods be x.
Profit percentage = 10%
Selling price of goods = x + {(10/100) × x} = (110/100)x
Mark up percentage above cost price = 25%
Marked price = x + {(25/100) × x} = (125/100)x
Discount = Marked price – Selling price = (125/100)x – (110/100)x = (15/100)x
Discount percentage = (Discount/Marked price) × 100
= {(15/100)x}/{(125/100)x} × 100 = (15/125) × 100
∴ x = 12%
∴ Quantity A < Quantity B