The cost price of an item is Rs Q and it was marked up on its cost price by R%. A discount of S% was provided while selling the item such that the percentage profit earned in selling it was 12.5% and the profit earned was Rs 45. If the article had been sold at a mark-up of (4R/5)% on the cost price and discount provided was R%, there would have been a loss of Rs 36. Which of the following can be determined? (A) The value of Q (B) The value of R (C) The value of S (D) Initial profit if the item had been sold without providing discount.

The cost price of an item is Rs Q and it was marked up on its cost price by R%. A discount of S% was provided while selling the item such that the percentage profit earned in selling it was 12.5% and the profit earned was Rs 45. If the article had been sold at a mark-up of (4R/5)% on the cost price and discount provided was R%, there would have been a loss of Rs 36. Which of the following can be determined? (A) The value of Q (B) The value of R (C) The value of S (D) Initial profit if the item had been sold without providing discount. Correct Answer All A, B, C and D

S.P of the item = Rs (Q + 45)

So, ((Q + 45) – Q)/Q) × 100% = 12.5%

⇒ 45/Q = 0.125

⇒ Q = 360

S.P of the item = Rs. 405

M.P of the item = Rs. 360(1 + R/100)

S.P of the item = Rs 360(1 + R/100)(1 – S/100)

So, 360 (1 + R/100)(1 – T/100) = 405

⇒ (1 + R/100)(1 – S/100) = 9/8 ----(i)

In new scenario :

S.P of the item = 360(1 + (4R/5)/100) (1 – R/100)

Since, there is a loss of Rs 36, S.P = 360 – 36 = 324

So, 360(1 + (4R/5)/100) (1 – R/100) = 324

Let R/100 = x

So, (1 + 4x/5) (1 – x) = 9/10

⇒ 1 – x + 4x/5 – 4x2/5 = 9/10

⇒ 10 – 10x + 8x – 8x2 = 9

⇒ 8x2 + 2x – 1 = 0

⇒ (2x + 1) (4x – 1) = 0

⇒ x = -1/2 or ¼

If x = -1/2, R = -50, but the percentage markup cannot be negative,

So, x = ¼, B = 25

Putting in (i)

(1 + ¼)(1 – S/100) = 9/8

⇒ 1 – S/100 = 9/10

⇒ C = 10

S.P of the item if it was sold without discount =

360 × (125/100) = Rs 90

So, all (Q), (R), (S) and (T) are determined.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. The combined cost of three articles in a shop is Rs.4200. Two article sold at profit of 25% and 12.5% and third article is sold such that there is a loss of Rs.630. What is the loss percentage incurred on third article. I. The difference between cost price of highest article and lowest article is Rs.600. The costliest article is sold at a loss.  II, The cheapest item is sold at 25% profit. The the price of one of that article is the average price of the cheapest and costliest item.
An article was sold after giving a discount on the marked price. What was the discount percentage given? I. The profit earned after giving the discount is 20%. Had the percentage of discount been doubled the seller would have incurred a loss of 4%. II. Marked price of the article is 60% above the cost price of the article.
Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. What is the profit percentage earned by Ajeet by selling the article? Statement I: Ajeet sold the article for Rs. 128. If he sold it for Rs. 8 more, she would have earned a profit of 70%. Statement II: Ajeet marked the price of the article 80% above the cost price and sold it for Rs. 128 at a discount of Rs. 16 on the marked price.