A shopkeeper gives a discount of 28% on the marked price of article P and selling price of article Q is \(33\frac{1}{3}\;\)% more than the selling price at article P, if shopkeeper made 20% profit on article Q and selling price of article P was Rs 200 less than the cost price of article Q, then find the cost price of article P, which shopkeeper sold at a profit of 20%?

A shopkeeper gives a discount of 28% on the marked price of article P and selling price of article Q is \(33\frac{1}{3}\;\)% more than the selling price at article P, if shopkeeper made 20% profit on article Q and selling price of article P was Rs 200 less than the cost price of article Q, then find the cost price of article P, which shopkeeper sold at a profit of 20%? Correct Answer 1500

Discount on article P = 28%

Profit percent on article P = Profit percent on article Q = 20%

CP (article Q) – SP (article P) = Rs. 200

Formula Used:

SP = (100 + x)/100 × CP                     

SP = (100 – y)/100 × MP                    

Calculation:

Let MP of article of P be 100x

SP of article P = 100x × (100 – 28)/100 = 72x

SP of article Q = 72x × 4/3 = 96x

CP of article Q = 96x/120 × 100 = 80x

CP of article P = 72x/120 × 100 = 60x

According to the question,

80x – 72x = 200

x = 200/8

x = 25

CP of article P = 60 × 25 =  Rs 1500

Related Questions