An article A is marked up by Rs. 1300 and then a discount of 10% is given on it. If the same article is marked up by 20% and sold after a discount of Rs. 280, would fetch 610 less than the previous transaction. If another article B whose cost price is Rs. 1700 more than the article A is marked up by 10% and the discount given on article B was Rs. 690 then find the selling price of article B?
An article A is marked up by Rs. 1300 and then a discount of 10% is given on it. If the same article is marked up by 20% and sold after a discount of Rs. 280, would fetch 610 less than the previous transaction. If another article B whose cost price is Rs. 1700 more than the article A is marked up by 10% and the discount given on article B was Rs. 690 then find the selling price of article B? Correct Answer Rs. 4260
Let the cost price of article A be Rs. x
In the 1st case:
Marked price of article A = x + 1300
Selling price of article A = 0.90(x + 1300)
In the 2nd case:
Marked price of article A = 1.2x
Selling price of article A = 1.2x - 280
According to question,
0.90(x + 1300) - (1.2x - 280) = 610
⇒ 0.90x + 1170 - 1.2x + 280 = 610
⇒ 0.30x = 840
⇒ x = Rs. 2800
Cost price of article A = Rs. 2800
Cost price of article B = 2800 + 1700 = Rs. 4500
Marked price of article B = 4500 × (110 / 100) = Rs. 4950
∴ Selling price of article B = 4950 - 690 = Rs. 4260