A and B bought two goods for Rs. 6000 and Rs. 4000 respectively. The selling price of B’s goods was 25% more than its cost price whereas the selling price of A’s goods was x% more than its cost price. If the selling price of A’s goods was Rs. 2500 more than the selling price of B’s goods, then find the ratio between selling price of A’s goods and cost price of B’s goods?
A and B bought two goods for Rs. 6000 and Rs. 4000 respectively. The selling price of B’s goods was 25% more than its cost price whereas the selling price of A’s goods was x% more than its cost price. If the selling price of A’s goods was Rs. 2500 more than the selling price of B’s goods, then find the ratio between selling price of A’s goods and cost price of B’s goods? Correct Answer 15 : 8
Short Trick:
According to the question,
Selling price of A's goods = 2500 + 1.25 × 4000 = Rs 7500
∴ Required ratio = 7500 ∶ 4000 = 15 ∶ 8
Detailed Solution:
Cost price of A’s goods = Rs 6000
∴ Selling price of A’s goods = Rs 6000(1 + x/100)
Cost price of B’s goods = Rs 4000
∴ Selling price of B’s goods = Rs 4000(1 + 25/100) = Rs 5000
According to the question,
⇒ 6000(1 + x/100) – 5000 = 2500
⇒ 6000 + 60x = 1500
⇒ 60x = 1500
⇒ x = 25
⇒ Selling price of A’s goods = 6000(1 + 25/100) = Rs 7500
∴ Required ratio = 7500 ∶ 4000 = 75 ∶ 40 = 15 ∶ 8