The selling price of an article A is 25% more than its cost price. The selling price of article B is 60% more than the selling price of A and the loss incurred on selling article B at this price is 33.33%. The cost price of article B is how much percent more/less than the cost price of article A?
The selling price of an article A is 25% more than its cost price. The selling price of article B is 60% more than the selling price of A and the loss incurred on selling article B at this price is 33.33%. The cost price of article B is how much percent more/less than the cost price of article A? Correct Answer 200%, more
Calculation:
Let the cost price be Rs. 100
According to the question:
Selling price of A = 100 × 125/100 = Rs. 125
Selling price of B = 125 × 160/100 = Rs. 200
Loss of B = 33.33% = 100/3%
Cost price of B = (200 × 100)/(100 - 100/3) = (200 × 100 × 3)/200 = Rs. 300
Clearly, Cost price of B is more = 300 - 100 = Rs.200
Required% = 200/100 × 100 = 200%
∴ Cost price of an article B is 200% percent more than the cost price of an article A.