Rahul went to purchase a Nokia mobile handset, the shopkeeper told him to pay 20% tax if he asked for the bill. Rahul manages to get the discount of 5% on the actual selling price of the mobile and he paid the shopkeeper Rs. 3325 without tax. Besides he manages to avoid to pay 20% tax on the already discounted price, what is the amount of discount that he got?

Rahul went to purchase a Nokia mobile handset, the shopkeeper told him to pay 20% tax if he asked for the bill. Rahul manages to get the discount of 5% on the actual selling price of the mobile and he paid the shopkeeper Rs. 3325 without tax. Besides he manages to avoid to pay 20% tax on the already discounted price, what is the amount of discount that he got? Correct Answer Rs. 875

Given:

Tax to be paid if he asked for the bill = 20%

Discount on actual selling price of the mobile = 5%

Amount paid by Rahul to the shopkeeper without tax = Rs. 3325

Rahul manages to avoid to pay tax on the already discounted price = 20%

Calculation:

Let CP be 100

Then, SP with tax = 120

New SP = 100 – 5 = 95

Effective discount = SP with tax – New SP

Effective discount = 120 – 95 = 25

⇒ At SP of 95 discount = 25

Then, at SP of 3325 discount = 3325 × (25/95) = 875

∴ Amount of discount he got = Rs. 875

Related Questions