A man purchases articles and markup its price by 80%. While selling, he gives certain offers. If a person buys only 1 article, then no discount is given but if a person buys 2 articles, then a discount of 20% is given on 2nd article and 40% discount on each 2nd and 3rd article if a person buys 3 articles. What is the profit percentage of the man if he sells 2 articles to person A and 3 articles to person B?

A man purchases articles and markup its price by 80%. While selling, he gives certain offers. If a person buys only 1 article, then no discount is given but if a person buys 2 articles, then a discount of 20% is given on 2nd article and 40% discount on each 2nd and 3rd article if a person buys 3 articles. What is the profit percentage of the man if he sells 2 articles to person A and 3 articles to person B? Correct Answer 44%

Let the cost price of 1 article be Rs 100.

Marked price of article = 1.8 × CP = Rs 180

Case 1: 2 articles are sold to person A.

In this case, the first article is sold at the marked price and the second article at 20% discount.

So, the selling price of these two articles = 180 + 0.8 × 180 = 324

Case 2: 3 articles are sold to person B.

In this case, the first article is sold at the marked price and the other two articles at 40% discount.

So, the selling price of these three articles = 180 + 0.6 × 180 + 0.6 × 180 = 396

Total selling price = 324 + 396 = 720

Total cost price of 5 articles = 100 × 5 = 500

Profit = SP - CP = 720 - 500 = 220

Profit percentage = 220/500 × 100 = 44%

Related Questions