A man can walk uphill at the rate of 2.5 km/h and downhill at the rate of 3.25 km/h. If the total time required walking a certain distance up the hill and return to the starting position is 4 hours 36 min, what is the distance he walked up the hill?

A man can walk uphill at the rate of 2.5 km/h and downhill at the rate of 3.25 km/h. If the total time required walking a certain distance up the hill and return to the starting position is 4 hours 36 min, what is the distance he walked up the hill? Correct Answer 6.5 km

Given Data:

Uphill rate = 2.5 km/hr

Downhill rate = 3.25 km/hr

Formula Used:

Distance = speed × Time

Calculation:

Let the distance he walked up the hill be x km.

So, the distance he walked down the hill is x km.

Now, According to the question

x/2.5 + x/3.25 = 4 + 36/60

⇒ 10x/25 + 100x/325 = 23/5

⇒ (130x + 100x)/325 = 23/5

⇒ 230x = (23 × 325)/5

⇒ 230x = 23 × 65

 x = 6.5

∴ the distance he walked up the hill is 6.5 km.

Related Questions