A man started walking from his house towards South. After walking 6 km, he turned to his left and walked 5 km. Then he took a left turn and walked 3 km. walked. He again turned to his left and walked 9 km. Lasted till How far is he from his house?

A man started walking from his house towards South. After walking 6 km, he turned to his left and walked 5 km. Then he took a left turn and walked 3 km. walked. He again turned to his left and walked 9 km. Lasted till How far is he from his house? Correct Answer 5 km

In the below diagram shortest distance between starting point and destination denoted by point I and P respectively.

Given:

Distance IR = 6 km

Distance IO = 3 km

Distance PQ = 9 km

Distance PO = 4 km

[ alt="F1 Rohit Madhuri 29.07.2021 D1" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/07/F1_Rohit_Madhuri_29.07.2021_D1.png" style="width: 515px; height: 382px;">

Now, Triangle "POI" is a right-angled triangle, so using Pythagoras Theorem

PI2 = PO2 + IO2 

PI2 = (4)2 + (3)2

PI2 = 16 + 9

PI2 = 25

PI = √25

PI = 5

Hence, the correct answer is "5 km".

Related Questions