Rinky walked 70 m towards the east from her house, and then took a right turn and walked 50 m to reach the post office. From there, she took a right turn again and walked 150 m to reach the market, from where she took a left turn and walked a few meters to reach the school. If the air distance between Rinky’s house and the school is 170 m. what is the air distance between the market and the school?

Rinky walked 70 m towards the east from her house, and then took a right turn and walked 50 m to reach the post office. From there, she took a right turn again and walked 150 m to reach the market, from where she took a left turn and walked a few meters to reach the school. If the air distance between Rinky’s house and the school is 170 m. what is the air distance between the market and the school? Correct Answer 100 m

According to given information,

[ alt="SSC CPO Paper1 13th March 2019 Shift 2 Vishnu 29 October madhu(Dia) Trupti(Typ) images shailesh D 16" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/11/SSC_CPO_Paper1_13th_March_2019_Shift_2_Vishnu_29%20October_madhu%28Dia%29_Trupti%28Typ%29_images_shailesh_D%2016.PNG" style="width: 528px; height: 400px;">

Let H denote Rinky’s house, P denote post office, M denote market and S denote school.

Then,

OM = NP = 50 m and ON = MP = 150 m

OH = 150 - 70 = 80

By Pythagoras’ theorem,

SH2 = HO2 + SO2

Therefore, SO2 = 1702 - 802 = 22500 and SO = 150 m.

MS = 150 - 50 = 100 m

Hence, MS = air distance between the market and Rinky’s school = 100 m.

Related Questions