After starting from her house, Sameera walked a few metres towards the East. From there, she took a right turn and she walked 100 m, and then took a left turn and walked 30 m. Finally, she took a left turn again and walked 40 m to reach the market. If the air distance between her house and the market is 100 m, how far did Sameera walk towards the East initially from her house?

After starting from her house, Sameera walked a few metres towards the East. From there, she took a right turn and she walked 100 m, and then took a left turn and walked 30 m. Finally, she took a left turn again and walked 40 m to reach the market. If the air distance between her house and the market is 100 m, how far did Sameera walk towards the East initially from her house? Correct Answer 50 m

Let Sameera’s house be denoted by A and the market by denoted by B.

[ alt="F1 A.M Deepak 31.10.2019 D 3" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/11/F1_A.M_Deepak_31.10.2019_D%203.png" style="width: 541px; height: 419px;">

OB = 100 - 40 = 60 m

AB = 100 m (given air distance)

We need to find the value of AX.

By Pythagoras’ theorem,

OA2 = AB2 - OB2 = 6400

Hence OA = 80 m.

Therefore, AX = 80 - 30 = 50 m.

Hence the correct answer is 50 m.

Related Questions