A man can walk uphill at the rate of 2.5 hm/hr and downhill at the rate of 3.25 km/hr. If the total time required walking a certain distance up the hill and return to the starting position is 4 hr 36 min, what is the distance he walked up the hill?

A man can walk uphill at the rate of 2.5 hm/hr and downhill at the rate of 3.25 km/hr. If the total time required walking a certain distance up the hill and return to the starting position is 4 hr 36 min, what is the distance he walked up the hill? Correct Answer 6.5 km

Let, the distance is x km. ATQ, x2.5 + x3.25 = 4 km 36 min ⇒10x25 + 100x325 = 4 + 3660⇒2x5 + 4x13 = 4 + 35⇒26x  + 20x65 = 20 + 35⇒46x65 = 235⇒ x = 23×655×46⇒x = 132.'. x  = 6.5 

Related Questions