A dealer bought a microwave and a geyser for Rs. 15000, and sold them earning a total profit of 22%, such that he sold the microwave at a profit of 20% after giving a discount of 10% on its marked price and the geyser at a profit of 25%. How much total profit percentage he would have earned, if he had sold the microwave at a discount of 15%?
A dealer bought a microwave and a geyser for Rs. 15000, and sold them earning a total profit of 22%, such that he sold the microwave at a profit of 20% after giving a discount of 10% on its marked price and the geyser at a profit of 25%. How much total profit percentage he would have earned, if he had sold the microwave at a discount of 15%? Correct Answer 18%
Let the cost price of the microwave and the geyser be Rs. ‘x’ and Rs. ‘y’ respectively
⇒ x + y = 15000 ----(1)
Total profit earned = 22% of 15000 = Rs. 3300
⇒ Total selling price = 15000 + 3300 = Rs. 18300
∵ Profit earned on microwave is 20% & on geyser is 25%,
⇒ Selling price of microwave = x + 20% of x = 1.2x
⇒ Selling price of geyser = y + 25% of y = 1.25y
⇒ 1.2x + 1.25y = 18300 ----(2)
Multiplying (1) by 1.2 and subtracting from (2),
⇒ 1.2x + 1.25y - 1.2x - 1.2y = 18300 - 18000
⇒ 0.05y = 300
⇒ y = Rs. 6000
⇒ x = 15000 - 6000 = Rs. 9000
∵ The microwave was sold at a discount of 10%,
⇒ 90% of Marked price of microwave = Selling price of microwave = 1.2x = 1.2(9000) = Rs. 10800
⇒ Marked price of microwave = 10800/0.9 = Rs. 12000
Now, if the microwave was sold at a discount of 15% instead of 10%,
Profit earned would have reduced by 15 - 10 = 5% of 12000 = Rs. 600
⇒ Total profit earned would be = 3300 - 600 = Rs. 2700
∴ If the microwave was sold at a discount of 15%, Profit earned would be = 2700/15000 × 100 = 18%