A dealer sold a laptop to P earning a profit of 12%. P used the laptop for many years, spent Rs. 2384 on its repair and sold it for Rs. 11000 to Q. Q further spent Rs. 8800 on its repair and sold it to the same dealer earning a profit of 5%. If the price at which the dealer bought the laptop from Q is 30% of the price at which he initially bought the laptop, then find the loss percentage of P.
A dealer sold a laptop to P earning a profit of 12%. P used the laptop for many years, spent Rs. 2384 on its repair and sold it for Rs. 11000 to Q. Q further spent Rs. 8800 on its repair and sold it to the same dealer earning a profit of 5%. If the price at which the dealer bought the laptop from Q is 30% of the price at which he initially bought the laptop, then find the loss percentage of P. Correct Answer 86.25%
Formula Used:
Loss percent = (CP - SP)/CP × 100
Given, Q bought the laptop for Rs. 11000, spent Rs. 8800 and sold it at a profit of 5%,
⇒ Cost price for Q = 11000 + 8800 = Rs. 19800
⇒ Selling price by Q = 19800 + 5% of 19800 = 19800 + 990 = Rs. 20790
This is the price at which the dealer bought the laptop from Q, which is 30% of its initial cost price
⇒ Price at which the dealer initially bought the laptop = 20790/0.3 = Rs. 69300
The dealer sold the laptop to P earning a profit of 12%,
⇒ Price at which P bought the laptop = 69300 + 12% of 69300 = 69300 + 8316 = Rs. 77616
But, he spent Rs. 2384 on its repair,
⇒ Total cost price of P = 77616 + 2384 = Rs. 80000
∵ P sold the laptop to Q for Rs. 11000,
∴ Loss % of P = × 100 = 345/4 = 86.25%