A shopkeeper buys a watch and a speaker for a total of Rs. 1600. He sells the watch at 30% profit and the speaker at a profit of 20% after offering a discount of 20% on the marked price for speaker. If his total profit in this transaction is 25.625%, how much more profit he would have obtained, had he sold the speaker at its marked price?
A shopkeeper buys a watch and a speaker for a total of Rs. 1600. He sells the watch at 30% profit and the speaker at a profit of 20% after offering a discount of 20% on the marked price for speaker. If his total profit in this transaction is 25.625%, how much more profit he would have obtained, had he sold the speaker at its marked price? Correct Answer Rs. 210
Let the cost price of the watch be x.
Cost price of the speaker = 1600 - x
Profit obtained on the watch = 30 × x/100 = 0.3x
Profit obtained on the speaker = 20 × (1600 - x)/100 = 320 – 0.2x
Total profit = 320 + 0.3x – 0.2x = 320 + 0.1x
According to question, profit = 25.625% = 25.625 × 1600/100 = Rs.410
Hence, 320 + 0.1x = 410
⇒ 0.1x = 410 – 320 = 90
⇒ x = 90/0.1 = Rs. 900
The cost price of the speaker = 1600 – 900 = Rs. 700
Selling price = Cost Price + Profit = 700 + 700 × 20/100 = 700 + 140 = Rs. 840
Let the marked price be y.
⇒ 840 = y – 20 × y/100 = 0.8y
Discount = 20%
⇒ y = 840/0.8 = Rs. 1050
Difference between marked price and selling price = 1050 – 840 = Rs. 210