An angle ISA 50 × 50 × 6 is connected to a gusset plate 5 mm thick, with 16 mm bolts. What is the bearing strength of the bolt when the hole diameter is 16 mm and the allowable bearing stress is 250 MPa?
An angle ISA 50 × 50 × 6 is connected to a gusset plate 5 mm thick, with 16 mm bolts. What is the bearing strength of the bolt when the hole diameter is 16 mm and the allowable bearing stress is 250 MPa? Correct Answer 20 kN
Concept:
The bearing strength of a single bolt is given as
Bearing Strength, FB = Permissible stress in bearing (fbp) × bearing area (Ab)
Bearing area, Ab = hole diameter × thickness (t)
Where ,
t = minimum (Sum thickness of Covering plate / gusset plate thickness, thickness of main plate)
Calculation:
Given: fbp = 250 MPa, Hole diameter d = 16 mm;
Thickness of gusset plate = 5 mm and Thickness of main plate = 6 mm
∴ t = 5 mm
Bearing Strength, FB = Permissible stress in bearing (fbp) × bearing area (Ab)
FB = 250 × 16 × 5 = 20,000 N
∴ FB = 20 kN