Calculate the minimum effective net area for the given section (300mm width, 10mm thick) connected to a 10 mm thick gusset plate by 18mm diameter bolts.

Calculate the minimum effective net area for the given section (300mm width, 10mm thick) connected to a 10 mm thick gusset plate by 18mm diameter bolts. Correct Answer 2681mm2

B = 300mm, t = 10mm, dh = 18+2 =20mm, n = 3, n’ = 1, p = 75mm, g = 50mm Effective net area = (B-ndh+n’p2/4g)t = (300 – 3×20 + 1×752/4×50)x10 = 2681.25 mm2.

Related Questions

Tensile strength of single unequal angle section is calculated as per IS-800: 2007 for two cases: i) longer leg is connected to gusset plate. ii) shorter leg is connected to gusset plate. Which of the strength will be same in both the cases?