A single unequal angle 100 x 75 x 10 of Fe410 grade of steel is connected to a 10mm thick gusset plate at the ends with six 16mm diameter bolts with pitch of 40mm to transfer tension. Find the tensile strength due to net section rupture if gusset is connected to 100mm leg.

A single unequal angle 100 x 75 x 10 of Fe410 grade of steel is connected to a 10mm thick gusset plate at the ends with six 16mm diameter bolts with pitch of 40mm to transfer tension. Find the tensile strength due to net section rupture if gusset is connected to 100mm leg. Correct Answer 416.62 kN

dh=18 mm, fu = 410MPa, fy = 250MPa, γm0 = 1.1, γm1 = 1.25 Anc = (100 – 10/2 – 18) x 10 = 770 mm2, Ag0 = (75 – 10/2) x 10 = 700 mm2 β = 1.4 – 0.076(w/t)(fy/fu)(bs/Lc) = 1.4 – 0.076 = 1.19 > 0.7 and < 1.44 (=2.07) Tdn = 0.9fuAnc /γm1 + βAg0fy /γm0 = x 10-3 = 416.62 kN.

Related Questions

Tensile strength of single unequal angle section is calculated as per IS-800: 2007 for two cases: i) longer leg is connected to gusset plate. ii) shorter leg is connected to gusset plate. Which of the strength will be same in both the cases?