Speed of boat is 24 kmph. When sailing against the flow it takes 3 hours to travel certain distance, and when sailing with the flow it takes 1.5 hour to travel same distance. Find the distance travelled and the speed of the flow.

Speed of boat is 24 kmph. When sailing against the flow it takes 3 hours to travel certain distance, and when sailing with the flow it takes 1.5 hour to travel same distance. Find the distance travelled and the speed of the flow. Correct Answer 48 km, 8 kmph

⇒ Let the speed of the flow be v kmph, the distance travelled is d kms.

⇒ When sailing against the flow, 24 – v = d/3

⇒ 3(24 – v) = d

⇒ When sailing with the flow, 24 + v = d/1.5

⇒ 1.5(24 + v) = d

∴ Equating, 3(24 – v) = 1.5(24 + v)

⇒ 48 – 2v = 24 + v ∴ v = 8 kmph

⇒ d = 3(24 - 8) = 48 km.

Related Questions