The speed of Boat P is 3 km/h more than the speed of Boat Q. The time taken by Boat Q to travel a distance of 30 km downstream is 30 minutes more than the time taken by Boat P to travel the same distance downstream. If the speed of the current is 1/3 of the speed of Boat Q, then what is the speed of Boat P?
The speed of Boat P is 3 km/h more than the speed of Boat Q. The time taken by Boat Q to travel a distance of 30 km downstream is 30 minutes more than the time taken by Boat P to travel the same distance downstream. If the speed of the current is 1/3 of the speed of Boat Q, then what is the speed of Boat P? Correct Answer 12
GIVEN :
The speed of Boat P is 3 km/h more than the speed of Boat Q.
Speed of the current is 1/3 of the speed of Boat Q
CALCULATION :
Speed of boat Q = x km/h
Speed of P = (x + 3) km/h
And,
Speed of current = (x/3) km/h
∴ Speed of boat P downstream = x + 3 + x/3 = (4x + 9)/3
∴ Speed of boat Q downstream = x + x/3 = 4x/3
The time taken by Boat Q to travel 30 km downstream is 30 minutes more than the time taken by Boat P
∵ Distance covered = Speed × Time taken
30/ + 30/60 = 30/(4x/3)
+ ½ = 90/4x
⇒ 378x + 8x2 = 90(4x + 9)
⇒ 378x + 8x2 = 360x + 810
⇒ 8x2 + 18x - 810 = 0
⇒ 8x2 + 90x - 72x - 810 = 0
⇒ x(8x + 90) - 9(8x + 90) = 0
⇒ (8x + 90)(x - 9) = 0
⇒ x = 9 (∵ x can’t be negative)
∴ Speed of P = (9 + 3) km/h = 12 km/h