A shopkeeper bought a shirt and a trouser worth Rs. 640 and Rs. 1120 respectively from a wholesaler, marked their price 25% above the cost price and announced a discount of 15%. If he had announced a discount of 20% on the sale of shirt and 10% on the sale of trouser, how much more profit he would have earned?
A shopkeeper bought a shirt and a trouser worth Rs. 640 and Rs. 1120 respectively from a wholesaler, marked their price 25% above the cost price and announced a discount of 15%. If he had announced a discount of 20% on the sale of shirt and 10% on the sale of trouser, how much more profit he would have earned? Correct Answer Rs. 30
Cost price of a shirt = Rs. 640
Cost price of a trouser = Rs. 1120
⇒ Total cost price of a shirt and trouser = 640 + 1120 = Rs. 1760
Now,
⇒ Marked price of a shirt = cost price + 25% of cost price = 640 + 25% of 640 = Rs. 800
⇒ Marked price of a trouser = cost price + 25% of cost price = 1120 + 25% of 1120 = Rs. 1400
⇒ Total marked price of a shirt and trouser = 800 + 1400 = Rs. 2200
When a discount of 15% is given,
⇒ Total selling price of a shirt and trouser = 2200 – 15% of 2200 = 2200 – 330 = Rs. 1870
⇒ Total profit earned = 1870 – 1760 = Rs. 110
When a discount of 20% on shirt and 10% on trouser is given,
⇒ Selling price of shirt = 800 – 20% of 800 = 800 – 160 = Rs. 640
⇒ Selling price of trouser = 1400 – 10% of 1400 = 1400 – 140 = Rs. 1260
⇒ Total selling price of a shirt and trouser = 640 + 1260 = Rs. 1900
⇒ Total profit earned = 1900 – 1760 = Rs. 140
∴ Required difference = 140 – 110 = Rs. 30