A garment shop announced a sale on some selective shirts and trousers having a cost price of Rs. 450 and Rs. 1000 respectively. They marked their price 80% above the cost price. On the purchase of a single shirt/trousers, a discount of 10% was offered, while a discount of 20% was given on a purchase of two shirts/trousers. On the purchase of four shirts/trousers, the customer had to pay the price only for three shirts/trousers. If a customer bought 5 shirts and 2 pairs of trousers and took a rebate of Rs. 89 more from the final bill, then how much profit did the shop made in this transaction? 

A garment shop announced a sale on some selective shirts and trousers having a cost price of Rs. 450 and Rs. 1000 respectively. They marked their price 80% above the cost price. On the purchase of a single shirt/trousers, a discount of 10% was offered, while a discount of 20% was given on a purchase of two shirts/trousers. On the purchase of four shirts/trousers, the customer had to pay the price only for three shirts/trousers. If a customer bought 5 shirts and 2 pairs of trousers and took a rebate of Rs. 89 more from the final bill, then how much profit did the shop made in this transaction?  Correct Answer 40%

Given:

The cost price of a shirt = Rs. 450

The cost price of trousers = Rs. 1000

Formula Used:

Profit percent = (SP - CP)/CP × 100

Calculation:

⇒ Total cost price of 5 shirts & 2 trousers = (5 × 450) + (2 × 1000) = 2250 + 2000 = Rs. 4250

∵ The shop marked the price 80% above cost price,

⇒ Marked price of a shirt = 180% of 450 = Rs. 810

⇒ Marked price of a trousers = 180% of 1000 = Rs. 1800

Now, the customer bought 5 shirts and 2 trousers,

This means that for the 4 shirts, the customer will have to pay the price of only 3 shirts, and will get a discount of 10% on the 5th shirt,

⇒ Selling price of 5 shirts = (3 × 810) + (100 - 10)% of 810 = 2430 + 729 = Rs. 3159

Also, he will get a discount of 20% on the two trousers,

⇒ Selling price of 2 trousers = 2 × (100 - 20)% of 1800 = 2 × 0.8 × 1800 = Rs. 2880

⇒ Bill amount = Total selling price = 3159 + 2880 = Rs. 6039

∵ The customer paid Rs. 89 less from the bill,

⇒ Final selling price of shop = 6039 - 89 = Rs. 5950

∴ Profit earned by shop in whole transaction = × 100 = 40%

Related Questions