The cost of a shirt is 20% less than the cost of a trouser. The cost of 3 shirts and 5 trousers is ₹1,260 more than the cost of 5 shirts and 2 trousers. What is the cost of 4 shirts and 3 trousers?

The cost of a shirt is 20% less than the cost of a trouser. The cost of 3 shirts and 5 trousers is ₹1,260 more than the cost of 5 shirts and 2 trousers. What is the cost of 4 shirts and 3 trousers? Correct Answer <span style="color: rgb(77, 81, 86); ">₹5,580</span>

Given: 

The cost of a shirt is 20% less than the cost of a trouser.

The cost of 3 shirts and 5 pairs of trousers is ₹1,260 more than the cost of 5 shirts and 2 pairs of trousers.

Calculation:

Let 'S' and 'T' be the cost of one shirt and the cost of pairs of trousers respectively.

Since the cost of a shirt is 20% less than the cost of a trouser,

Therefore, 

⇒ S = (100% - 20%) × T

⇒ S = 80% × T

⇒ S = 0.8T

Since the cost of 3 shirts and 5 pairs of trousers is ₹1,260 more than the cost of 5 shirts and 2 pairs of trousers,

Therefore,

⇒ 3S + 5T - (5S + 2T) = 1260

⇒ 3S + 5T - 5S - 2T = 1260

⇒ 3T - 2S = 1260

⇒ 3T - 2(0.8T) = 1260

⇒ 3T - 1.6T = 1260

⇒ 1.4T = 1260

⇒ T = ₹900

So,

⇒ S = 0.8 × ₹900 = ₹720

Now,

Let 'P' is the cost of 4 shirts and 3 trousers.

⇒ P = 4S + 3T

⇒ P = (4 × ₹720) + (3 × ₹900)

⇒ P = ₹2880 + ₹2700

⇒ P = ₹5580

∴  The cost of 4 shirts and 3 trousers is ₹5580.

Related Questions

A merchant bought 3 dozen trousers and 3 dozen shirts for Rs. 27,000. The cost of 2 trousers was the same as the cost of 3 shirts. At what price should he sell each shirt and trouser to make a profit of 10% on each item?