A chemist sold a medicine at 40% discount and another piece of the same medicine at 60% discount. The marked price of the medicine was x% of the cost price. If the chemist earned 10% profit on the whole transaction, then find the value of x.

A chemist sold a medicine at 40% discount and another piece of the same medicine at 60% discount. The marked price of the medicine was x% of the cost price. If the chemist earned 10% profit on the whole transaction, then find the value of x. Correct Answer 220%

Let the MP and CP of the medicine be Rs. 100 and Rs. C respectively.

According to the question: 

⇒ 100 × 40/100 + 100 × 60/100 = 2C × 110/100

⇒ 100 × 100 = 2C × 110 

⇒ C = 500/11

∴ Required percentage “x” = (100 × 11)/500 × 100 = 220%

Let the MP be 500 

At 40% Discount: MP: SP = 500: 300

At 60% Discount: MP: SP = 500: 200

∴ Total MP = 1000 and SP = 500

After 10% profit on total transaction,

⇒ 110% = 500 (Let 100% be C.P)

M.P is double of SP i.e. 1000

110% = 500

⇒ 110 × 2 = 500 × 2

⇒ 220% = 1000

∴ MP was 220% of CP

 

 

Related Questions