A chemist sold a medicine at a 40% discount and another piece of the same medicine at 60% discount. The marked price of the medicine was x% of the cost price. If the chemist earned 10% profit on the whole transaction, then find the value of x.

A chemist sold a medicine at a 40% discount and another piece of the same medicine at 60% discount. The marked price of the medicine was x% of the cost price. If the chemist earned 10% profit on the whole transaction, then find the value of x. Correct Answer 220%

Let the MP and CP of the medicine be Rs. 100 and Rs. C respectively.

Selling price of both medicine(From M.P.)  = Selling price of both medicine(From C.P.)

According to the question :

MP × D1% + MP × D2% = C.P.1 × 110/100 +  C.P.1 × 110/100 
⇒ 100 × 40/100 + 100 × 60/100 = 2C × 110/100
⇒ 100 × 100 = 2C × 110 
⇒ C = 500/11
∴ Required percentage “x” = (100 × 11)/500 × 100 = 220%

Related Questions