Given below are two quantities named A and B. Based on the given information, you have to determine the relation between the two quantities. You should use the given data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers. Quantity A: A shopkeeper gives 10% discount on a product and wants to earn 20% profit on that product. Then what should be the product marked price so it can fulfill above profit and discount condition, if the cost price is 300? Quantity B: Ram has 30 storybooks, out of which he sells some at 2% profit and rest other at 6% profit. He gains 4% in the whole process. What is the profit amount collected from storybooks sold at 6% profit if Cost price of a storybooks is Rs. 120.

Given below are two quantities named A and B. Based on the given information, you have to determine the relation between the two quantities. You should use the given data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers. Quantity A: A shopkeeper gives 10% discount on a product and wants to earn 20% profit on that product. Then what should be the product marked price so it can fulfill above profit and discount condition, if the cost price is 300? Quantity B: Ram has 30 storybooks, out of which he sells some at 2% profit and rest other at 6% profit. He gains 4% in the whole process. What is the profit amount collected from storybooks sold at 6% profit if Cost price of a storybooks is Rs. 120. Correct Answer Quantity A > Quantity B

Quantity A:

The cost price of products = Rs.300

Gain % = 20%

Selling price = Rs.360

Let marked price be Rs.a.

Discount is 10% on marked price.

90% of a = 360

a = (360 × 100)/90

a = 3600/9

a = 400

The marked price of product is Rs.400

Quantity B:

Ram has 30 storybooks.

Some sold at 2% profit and some at 6%.

In whole transaction he had 4% profit.

The cost price of a storybook is Rs.120

Gain % = 4%

Cost price of 30 storybooks = 30 × 120 = 3600

Gain % = × 100

All Gain percentage are given,

(Number of books sold at 2%)/(number of books sold at 6%) = (6 – 4)/(4 – 2) = 2/2 = 1/1

Number of books sold at 2% = number of books sold at 6% = 30/2 = 15

Cost price of 15 books = 15 × 120 = 1800

Selling price of 15 books at 6% =

= × 1800

= 1908

Profit amount of 15 books with 6% gain =

= 1908 – 1800

= 108

From above solution,

Relation between Quantity A > Quantity B is established.

Related Questions