A merchant has 800 kg of sugar. He sells a part of it at 10% and rest at 15% profit. If overall he gains 12% on whole. The quantity sold at 15% is ?

A merchant has 800 kg of sugar. He sells a part of it at 10% and rest at 15% profit. If overall he gains 12% on whole. The quantity sold at 15% is ? Correct Answer 320 kg

Given

A merchant has 800 kg of sugar. He sells a part of it at 10% and rest at 15% profit. If overall he gains 12% on whole.

Concept used

Mixture and alligation

Calculation

As per the question

⇒ 3x + 2x = 800

⇒ 5x = 800

⇒ x = 160

∴ Quantity of sugar sold at 15%

⇒ 2x = 160 × 2 = 320 kg

Related Questions