A merchant has 1000 kg of Sugar, part of which he sells at 8% profit and the rest at 18% profit. He gains 14% on the whole. The quantity sold at 18% profit is

A merchant has 1000 kg of Sugar, part of which he sells at 8% profit and the rest at 18% profit. He gains 14% on the whole. The quantity sold at 18% profit is Correct Answer 600 kg

Diagram

Ratio of Part1 and Part2 = 2 :3

∴ the total quantity of the sugar = 2 + 3 = 5

⇒ 5units = 1000kg

⇒ 1 unit = 200kg

The quantity sold at 18% is of part2 = 200× 3 = 600kg

∴ the quantity sold at 18% profit is 600kg

Related Questions