A merchant has 1000 kg of sugar, part of which he sells at 8% profit and the rest at 18% profit. He gains 14% on the whole. The quantity profit is

A merchant has 1000 kg of sugar, part of which he sells at 8% profit and the rest at 18% profit. He gains 14% on the whole. The quantity profit is Correct Answer 600 kg

ধরি, 18% profit - এ বিক্রি করে x Kg 8% profit এ বিক্রি করে ( 1000 - x) Kg (1000 - x) × 8/100 + x × 18/100 = 1000 এর 14/100 8000 - 8x + 18x = 14000 10x = 14000 - 8000 x = 6000/10 x = 600

Related Questions