The maximum instantaneous extension, produced by an unknown falling weight through a height of 4cm in a vertical bar of length 3m and of cross section area 5cm2. what will be the instantaneous stress induced in the vertical bar and the value of unknown weight if E = 200GPa?
The maximum instantaneous extension, produced by an unknown falling weight through a height of 4cm in a vertical bar of length 3m and of cross section area 5cm2. what will be the instantaneous stress induced in the vertical bar and the value of unknown weight if E = 200GPa? Correct Answer 1745.8 N
Instantaneous stress = E x instantaneous strain = E x δL/L = 200,000x 2.1 / 3000 = 140N/mm2. As, P( h + δL) = σ2/2E x V So P = 1745.8 N.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025