The maximum instantaneous extension, produced by an unknown falling weight in a vertical bar of length 3m. what will be the instantaneous stress induced in the vertical bar and the value of unknown weight if E = 200GPa?

The maximum instantaneous extension, produced by an unknown falling weight in a vertical bar of length 3m. what will be the instantaneous stress induced in the vertical bar and the value of unknown weight if E = 200GPa? Correct Answer 140 N/mm2

Instantaneous stress = E x instantaneous strain = E x δL/L = 200,000x 2.1 / 3000 = 140N/mm2.

Related Questions