A load of 100N falls through a height of 2cm onto a collar rigidly attached to the lower end of a vertical bar 1.5m long and of 105cm2 cross- sectional area. The upper end of the vertical bar is fixed. What is the maximum instantaneous elongation in the vertical bar if E = 200GPa?

A load of 100N falls through a height of 2cm onto a collar rigidly attached to the lower end of a vertical bar 1.5m long and of 105cm2 cross- sectional area. The upper end of the vertical bar is fixed. What is the maximum instantaneous elongation in the vertical bar if E = 200GPa? Correct Answer 0.452mm

As stress = P/A ( 1 + ( 1 + 2AEh/PL)1/2 ) Putting P = 100, h = 20, L = 1500, A = 150, E = 200,000 we will get stress = 60.23 N/mm2 Elongation = stress x length / E = 60.23 x 1500 / 200,000 = 0.452mm.

Related Questions

When a bar of length '$$l$$' and diameter 'd' is rigidly fixed at the upper end and hanging freely, then the total elongation produced in the bar due to its own weight is (where w = Weight per unit volume of the bar)