A weight of 10kN falls by 30mm on a collar rigidly attached to a vertical bar 4m long and 1000mm2 in section. What will be the strain (E=210GP

A weight of 10kN falls by 30mm on a collar rigidly attached to a vertical bar 4m long and 1000mm2 in section. What will be the strain (E=210GP Correct Answer ? ] 0.00089

As stress = P/A (1 + (1 + 2AEh/PL)1/2) Putting P = 10,000, h = 30, L = 4000, A = 1000, E = 210,000 we will get stress = 187.7 N/mm2 As strain = stress / E, thus, strain = 187.7 / 210,000 = 0.00089.

Related Questions