A load of 100N falls through a height of 2cm onto a collar rigidly attached to the lower end of a vertical bar 1.5m long and of 105cm2 cross- sectional area. The upper end of the vertical bar is fixed. What is the strain energy stored in the vertical bar if E = 200GPa?
A load of 100N falls through a height of 2cm onto a collar rigidly attached to the lower end of a vertical bar 1.5m long and of 105cm2 cross- sectional area. The upper end of the vertical bar is fixed. What is the strain energy stored in the vertical bar if E = 200GPa? Correct Answer 2.045 N-m
As stress = P/A ( 1 + ( 1 + 2AEh/PL)1/2 ) Putting P = 100, h = 20, L = 1500, A = 150, E = 200,000 we will get stress = 60.23 N/mm2. Strain energy stored = stress2 x volume / 2E = 60.232 x 2525000 / (2×200,000) = 2.045 N-m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025