Azeez bought a scooter for some amount and spent 20% of it for repairs. After the repairs, he sold it for 30% profit. In the process Azeez made Rs. 3,600 as profit, what was the amount spent on repairs?

Azeez bought a scooter for some amount and spent 20% of it for repairs. After the repairs, he sold it for 30% profit. In the process Azeez made Rs. 3,600 as profit, what was the amount spent on repairs? Correct Answer Rs. 2,000

Given:

Total profit = 3600

Profit % = 30%

Amount % spent on repairs = 20%

Calculation:

30% = 3600

100% = 12000

Cost price = 12000

20% spent on repairs

Initial cost + Repair cost = 12000

Let X be the initial cost, then

X + (20% of X) = 12000

X = 10000

Amount spent on repairs = 20% of X = (20/100) × 10000 = 2000

Related Questions