On a platform, the total number of passengers is 76, (1/4) of them are female. A train comes on the platform and 50% of passenger go on the train in which the number of females is 8, find the ratio of the number of females left on the platform and the number of boys left on the platform.
On a platform, the total number of passengers is 76, (1/4) of them are female. A train comes on the platform and 50% of passenger go on the train in which the number of females is 8, find the ratio of the number of females left on the platform and the number of boys left on the platform. Correct Answer 11 ∶ 27
Given:
Total number of passengers = 76
Number female is 1/4 of total passenger
Passenger go on train = 50%
Female go on train = 8
Calculation:
According to the question
Number of female = 76 × (1/4) = 19
Number of male = 76 - 19 = 57
Number of passenger go on train = 76 × (50/100) = 38
Number of female in it = 8
⇒ Number of male on train = 38 - 8 = 30
⇒ Number of male left on platform = 57 - 30 = 27
⇒ Number of female left on platform = 19 - 8 = 11
⇒ Required ratio = 11 ∶ 27
∴ The ratio of the number of females left on the platform and the number of boys left on the platform is 11 ∶ 27