The length of a train is 100 meter and its speed is 72 km/hr. If the train crosses a x meter long platform in 10 seconds. If passengers are standing on that platform at every 4 meters, then tell how many passengers are standing to the end of the platform if there is no passenger at the starting point and also find the length of the platform.

The length of a train is 100 meter and its speed is 72 km/hr. If the train crosses a x meter long platform in 10 seconds. If passengers are standing on that platform at every 4 meters, then tell how many passengers are standing to the end of the platform if there is no passenger at the starting point and also find the length of the platform. Correct Answer 25, 100

Given:

Length of the train = 100 meters

Speed of the train = 72 km/h

Length of the platform = x meter

Time taken by train to cover the platform = 10 seconds

Passengers are standing on that platform at every 4 meters

Concept used:

Speed = Distance/time

Total length = length of a train + length of the platform

1 m/s = (1 km/h) × 5/18

Calculations:

Speed of train (m/s) = 72 × (5/18) = 20 m/s

Total length to cover by train = length of a train + length of the platform

⇒ (100 + x) meter

Time taken by train to cross the platform = total length/speed of train

⇒ 10 = (100 + x)/20

⇒ x = 100

⇒ Passengers are standing on that platform after every 4 meters

∴ Total number of passenger = 100/4 = 25 ( if there is no passenger at the starting point )

Related Questions