Two trains whose lengths are 100 meters and 200 meters respectively run from A to B at 10 AM and 12 AM respectively and their speed is 18 km/h and 36 km/h respectively. Ram travels in a train of short length. If C is a station between A and B, here Ram's friend board in the high speed train and both meet at that place, where the high speed train crosses the low speed train. If the short length train reached point C at 12 o'clock, then find when will the two friends meet?
Two trains whose lengths are 100 meters and 200 meters respectively run from A to B at 10 AM and 12 AM respectively and their speed is 18 km/h and 36 km/h respectively. Ram travels in a train of short length. If C is a station between A and B, here Ram's friend board in the high speed train and both meet at that place, where the high speed train crosses the low speed train. If the short length train reached point C at 12 o'clock, then find when will the two friends meet? Correct Answer 2:00 PM
Given:
Length of 1st train = 100 meter
Length of 2nd train = 200 meter
Speed of 1st train = 18 km/h
Speed of 2nd train = 36 km/h
Concept used:
1.) Relative speed is defined as the speed of a moving object with respect to another.
2.) When two objects are moving in the same direction, relative speed is calculated as their difference.
3.) m/s = (km/h) × (5/18)
Formula used:
Speed = Distance/time
Distance = Speed × time
Relative speed when moving in same direction = a – b
Calculations:
Train 1st reaches at point C on 12 AM
Time taken by 1st train to reach at C = 12 AM – 10 AM = 2 hours
Distance between A to C = 18 × 2 = 36 km = 36000 meter
Total distance which is covered by 2nd train to cross the train = 200 + 36000 + 100 = 36300 m
Relative speed of both the trains = a – b = 36 – 18 = 18 km/h = 18 × (5\18) = 5 m/s
Total time taken by 2nd train to cross the 1st train = Distance/speed = 36300/5 = 7260 second
Time taken in hours = 7260/3600 = 2.01 hours ≈ 2 hours
∴ Time to meet of both the friends = 12 AM + 2 hours = 2:00 PM