A train running at speed of 54 km/hr crosses a platform of length same as that of the train in 36 seconds. If train which is 230 meters long crosses the same platform in 25 Seconds, then find the speed of train B (in km/hr).

A train running at speed of 54 km/hr crosses a platform of length same as that of the train in 36 seconds. If train which is 230 meters long crosses the same platform in 25 Seconds, then find the speed of train B (in km/hr). Correct Answer 72 km/hr

Let the length of train be x

Then, the length of platform is also x

Speed of train = 54 km/hr = 54 × (5/18) m/s = 15 m/s

∴ According to question

(x + x)/15 = 36

⇒ 2x = 540

⇒ x = 270 m

The length of the platform is 270 m

Now, a train of length 230 m crosses the platform in 25 sec

Let the speed of train be v m/s

⇒ (270 + 230)/v = 25

⇒ v = 20m/s

Speed of train = 20 m/s = 20 × (18/5) = 72 km/hr

∴ The speed of the train is 72 km/hr

Related Questions