A train crosses a 300 meters long platform in 15 seconds running at 50% of its normal speed and crosses a pole in 6 seconds running at its normal speed. What is the length of the train?
A train crosses a 300 meters long platform in 15 seconds running at 50% of its normal speed and crosses a pole in 6 seconds running at its normal speed. What is the length of the train? Correct Answer 1200 m
GIVEN:
A train crosses a 300 meters long platform in 15 seconds running at 50% of its normal speed and crosses a pole in 6 seconds running at its normal speed.
FORMULA USED:
Time = Distance/Speed
CALCULATION:
Suppose the speed of train is ‘x’ m/s and the length of the train is ‘L’ meters.
So,
L = 6x ---- (1)
And
L + 300 = 0.5x × 15
⇒ L + 300 = 7.5x ---- (2)
From equation 1 and 2:
⇒ 1.5x = 300
⇒ x = 200
So,
L = 6 × 200 = 1200 m
∴ Length of the train = 1200 meters
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025