A train of some length travelling at the speed of 108 km per hour can cross a pole on a platform in 25 seconds but at the speed of 90 km per hour it can cross a platform of x meters long in 40 seconds.  Quantity I: What is the length of the train?  Quantity II: What is the length of the platform?

A train of some length travelling at the speed of 108 km per hour can cross a pole on a platform in 25 seconds but at the speed of 90 km per hour it can cross a platform of x meters long in 40 seconds.  Quantity I: What is the length of the train?  Quantity II: What is the length of the platform? Correct Answer Quantity 1 > Quantity 2

Given:

Speed of train = 108 km/hr

Time to cross pole = 25s

At 90 km/hr time taken to cross platform of x meters = 40 seconds

Calculation:

108 km/hr = 30 m/s (∵ 108 × 5 / 18 = 30)

Quantity I:

The length of the train = 30 × 25 = 750 meters

Quantity II:

90 km/hr = 25 m/s

Let the length of the platform = x meters

⇒ (750 + x) = 25 × 40

⇒ 1000 m

⇒ x = 1000 – 750

⇒ x = 250 meters

∴ Quantity I > Quantity II

Related Questions