A train has an average speed of 50km/hr over 150 km and it travels at variable speed throughout its journey. The train travels slowest when it crosses a platform with a constant speed. The train is 100m long and the platform is 1250 m long. If the train takes 10minutess to cross the platform, what is the speed of the train during the rest of the journey?

A train has an average speed of 50km/hr over 150 km and it travels at variable speed throughout its journey. The train travels slowest when it crosses a platform with a constant speed. The train is 100m long and the platform is 1250 m long. If the train takes 10minutess to cross the platform, what is the speed of the train during the rest of the journey? Correct Answer 52.46 km/hr

Total distance traveled by train to cross the platform,

⇒ 1250 m + 100m = 1350 m = 1.35 km

Total distance travelled by train for the journey = 150km

Total time taken = 150/50 = 3 hours

Time taken to cross the platform = 10 minutes = 1/6 hr

Distance except the platform = 150 – 1.35 = 148.65 km

Time taken for the rest of the journey = 3 – 1/6 = 17/6 hr

∴ Speed during the rest of the journey = 148.65 × 6 / 17 = 52.46 km/hr

Related Questions