In a vessel there is 40 litres mixture of milk and water. There is 15% water in the mixture. The milkman sells 10 litres of mixture to a customer and thereafter adds 12.5 litres of water to the remaining mixture. What is the respective ratio of milk and water in the new mixture?
In a vessel there is 40 litres mixture of milk and water. There is 15% water in the mixture. The milkman sells 10 litres of mixture to a customer and thereafter adds 12.5 litres of water to the remaining mixture. What is the respective ratio of milk and water in the new mixture? Correct Answer 3 : 2
Volume of mixture = 40 L
% of water = 15%
10 L sold
⇒ 30 L of mixture remaining.
⇒ Water in the remaining mixture = (15/100) × 30 = 4.5l
Now, 12.5 L of water added to the mixture
⇒ New volume of mixture = 30 + 12.5 = 42.5 L
⇒ Water volume = 4.5 + 12.5 = 17 L
⇒ Milk volume = 30 – 4.5 = 25.5 L
∴ Required ratio = 25.5 ∶ 17 = 3 ∶ 2
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025