A vessel has 30 litres of mixture water and milk. The second vessel has 20 litres of mixed milk and water are in ratio 3 : 2 respectively. How much milk present in the first vessel if the water present in the first vessel is 50% more than the milk present in the second vessel?
A vessel has 30 litres of mixture water and milk. The second vessel has 20 litres of mixed milk and water are in ratio 3 : 2 respectively. How much milk present in the first vessel if the water present in the first vessel is 50% more than the milk present in the second vessel? Correct Answer 12
Given:
The first vessel has 30 litres of mixture
The second vessel has 20 litres of mixture
Concept:
Mixtures and alligations
Calculation:
⇒ Second vessel have milk = (3/5) × 20 = 12 liters
⇒ Water present in first vessel = (3/2) × 12 = 18 liters
⇒ Milk present in first vessel = 30 - 18 = 12 liters
∴ The required result will be 12 litres.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025