A merchant buys a product at 15% discount on the Selling price. He receives an additional discount of 20% on the new selling price. The merchant sold this product in his local market and incurs a loss of 10% which comes out to be Rs. 2000. What was the approximate initial selling price offered to the merchant?
A merchant buys a product at 15% discount on the Selling price. He receives an additional discount of 20% on the new selling price. The merchant sold this product in his local market and incurs a loss of 10% which comes out to be Rs. 2000. What was the approximate initial selling price offered to the merchant? Correct Answer 29412
Let Merchant’s Cost Price = MCP
Merchant’s Selling price = MSP
(MSP - MCP)/(MCP) = 0.1
MSP = 1.1 MCP
LOSS = Rs. 2000
This means MCP – MSP = Loss = 2000
0.1 MCP = Rs. 2000
MCP = Rs. 20000
Hence the merchant bought the product at Rs. 20000
Let the cost price of the product before the second discount of 20% is X
X - 0.2X = Rs. 20000
⇒ X = 20000/0.8
⇒ X = Rs.25000
Let the price of the product before the first discount that is the initial price be Y
Y - 0.15Y = 25000
⇒ Y = 25000/0.85 = Rs 29411.76 = Rs 29412
SHORT TRICK:
Let the Selling price be = Rs.100 unit
⇒ After 15% discount, CP = Rs. 85 unit
⇒ Another discount of 20% is given
⇒ Successive discount = 15 + 20 – (15 × 20)/100 = 32%
⇒ After 32% discount, CP = Rs. 68 unit
⇒ Loss = 10% on CP = 10% of 68 = Rs.6.8 unit
Given that 6.8 unit loss = Rs. 2000
∴ Selling Price = (2000/6.8) × 100 unit ≈ Rs. 29412