If acceleration of particle changing with time is a = (4t-2) `m//s^(2)` during one dimensional motion find change in velocity between (t = 0 sec) to t = 2 sec.
A. `4 m//s`
B. `2 m//s`
C. `6 m//s`
D. zero

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`underset(v_(1))overset(v_(2))intdv=underset(0)overset(2)int(4t-2)dt`
`Deltav=v_(2)-v_(1)=4m//s`

4 views

Related Questions